Zastajkivanje, gubitak snage, povećana potrošnja, EGR, DPF,

Moderatori: baldimor, Kiščina

Zastajkivanje, gubitak snage, povećana potrošnja, EGR, DPF,

PostPostao/la tprosine » 05 pro 2019, 16:44

Bok svima!

Znam da ima puno topica otvorenih na ovu temu, međutim ni u jednom se nisam uspio pronaći u potpunosti. S obzirom da sam novi, moguće je da sam nešto negdje previdio ili još nisam pronašao, stoga molim vas nemojte zamjeriti ako se ponavlja.

Prije godinu i pol kupio sam polovnu Opel Astru J Hathcback, 1.7 CDTi 92 kW, 2010. godina sa svim urednim papirima i računima iz ovlaštenih servisa. Auto je tada imao 122k km i bio je u odličnom stanju. Jedina mana je bila malo puštanje na crijevu intercoolera, ali za to mi je rečeno u dva servisa da nema potrebe mijenjati dok ne pukne ili dok ne počne jače puštati. S vremenom su se međutim počeli pojavljivati problemi sa ispuhom/snagom ...

Nakon cca 3 mjeseca (još tijekom ljeta) u nekoliko navrata mi se dogodilo da je auto, kratko nakon paljenja, prilikom startanja, naglo izgubio snagu s porukom "Power reduced", ali bez bilo kakve druge obavijesti. Koliko god da sam dodavao gas, jednostavno nije prihvaćao. Kako sam u to doba točio stalno na jednoj pumpi, odlučio sam promjeniti pumpu. Prema preporuci u gorivo sam dodao Liqui Molly aditiv i to je rješilo problem na dugo vremena, gotovo godinu dana.

Nedavno simptomi su se počeli ponavljati. Sve je započelo s čestim regeneracijama i "nemirnom trenutnom potrošnjom". Dakle, umjesto uobičajenih 0.5 l/h, na leru potrošnja varira između 0.3 - 0.8 l/h (nakon što se motor zagrije na radnu temperaturu). Pri tome okretaji su mirni. Također, prilikom ubrzavanja počeo sam primjećivati zvuk nekog čudnog "zvrndanja" ... nešto slično kao da pokušavam grgljati i fučkati (zviždati) istovremeno, od dubljeg tona prema višljem.
Prije cca mjesec dana, jedan dan, osim varirajuće potrošnje, primijetio i da auto slabije vuče. Do kraja dana pojavila se poruka "Engine power reduced". I snaga je osjetno pala. Auto nisam mogao pokrenuti na više od 2000 o/min.

U servisu je auto spojen na računalo i izbacivao je greške EGR ventila i Lambda sonde. Lambda sonda je pregorila i zamijenjena je, a EGR je čišćen jer je navodno bio jako začađen. Nakon servisa, auto je išao kao raketa. Zvukovi su nestali, potrošnja je bila 0.4 - 0.5 l/h, regeneracije nije bilo gotovo mjesec dana.

Zadnjih tjedan dana simptomi su se počeli vraćati. Prvo se uplalila regeneracija ujutro, po laganoj gradskoj vožnji, nakon što se auto zagrijao na radnu temperaturu. Nakon toga auto je prvo počeo "štucati" pri kretanju (ali tek nakon što se mašina zagrijala!!). Kasnije prilikom mijenjanja nije bilo problema, ni na manjim okretajima.
S obzirom da sam išao na put, dodao sam ponovno Liqui Molly diesel cleaner na puni rezervar i otišao na 400 km puta po autocesti (u nadi da će se regenerirati). Cijelo vrijeme vozio na cca 2000-2500 okretaja. Kad sam se vratio s puta, iduće jutro čim se motor zagrijao, u gradskoj vožnji, upalila se regeneracija. Svi simptomi od ranije ponovili su se: variranje trenutne potrošnje, zastajkivanje, povećana prosječna potrošnja, auto je postao ponovno tromiji (bez upozorenja) ... isti dan otišao sam na servis. Auto je spojen na računalo. Nije bilo očitanih grešaka, a stanje DPF je bilo 74% zapunjenosti. Idući dan regeneracija se ponovno pokrenula.

Serviser "ne zna od kuda krenuti kad nema očitanih grešaka"!!?!?! Molim vas za pomoć!! Može li netko iz iskustva procjeniti o čemu s radi?? Koji bi bio uzrok tome? Vožnja je mješovita, ima i gradske i obilaznice, svaki dan.

Također, molim preporuku za dobrog i pouzdanog Opel servisera!!

Hvala najljepša,

Lijep pozdrav svima!!

Tomislav
Opel Astra J 1.7 CDTi (2010 g) Cosmo
tprosine
Max speed: 50km/h

Re: Zastajkivanje, gubitak snage, povećana potrošnja, EGR, D

PostPostao/la miki_vid » 06 pro 2019, 17:47

Meni su stavili najnoviji software navodno iz 2016 god u 2mj ove godine i od onda nisam primjetio niti 1 regeneraciju niti bilo kakve poteskoce u radu
miki_vid
Max speed: 170km/h

PostPostao/la tprosine » 09 pro 2019, 07:47

miki_vid napisao:Meni su stavili najnoviji software navodno iz 2016 god u 2mj ove godine i od onda nisam primjetio niti 1 regeneraciju niti bilo kakve poteskoce u radu

Miki_vid, hvala na odgovoru. Jesu li i Vaši ostali simptomi bili slični mojima, ili je u pitanju bilas smo regeneracija? Jeste li to radili u ovlaštenom servisu ili imaju i ostali servisi specijalizirani za Opela tu mogućnost?
Opel Astra J 1.7 CDTi (2010 g) Cosmo
tprosine

PostPostao/la os_astrah » 11 pro 2019, 17:01

tprosine napisao:Auto je spojen na računalo. Nije bilo očitanih grešaka, a stanje DPF je bilo 74% zapunjenosti. Idući dan regeneracija se ponovno pokrenula.

Serviser "ne zna od kuda krenuti kad nema očitanih grešaka"!!?!?! Molim vas za pomoć!! Može li netko iz iskustva procjeniti o čemu s radi?? Koji bi bio uzrok tome? Vožnja je mješovita, ima i gradske i obilaznice, svaki dan.

74% je već previše puno, taj DPF ti je još malo za zamjenu, bit će ti sve gore i gore..nadalje uredu EGR što su čistili, a jesu li ti pregledali ili čistili usisnu granu? , jer ako je ovakva situacija : https://usercontent2.hubstatic.com/6626277_f520.jpg nije ni čudo što auto ima problema jer je novije generacije pa osjetljiva elektronika na svašta...turbo motori ti imaju dosta senzora od pritiska, vakuma, ako neki od njih zeza hoće ECU izbaciti power reduced ili bolje rečeno safe mode, zatim pregledati sva crijeva, dizne, usisnu granu i ako je moguće rješiti se DPF-a uklanjanjem istoga
os-agonija, www.nije-dobro.hr
os_astrah

PostPostao/la mrkmarkanovic » 12 pro 2019, 13:11

ne pričat napamet,74% je normalna zapunjenost dpf-a .nekon regeneracije ti je oko 70% ...al svejedno treba to sve maknut/ iskljucit
Opel Astra J ST 1.7 CDTI Mahagony Brown 19'' Eibach Pro-Kit
DPF OFF,EGR OFF,REMAP
mrkmarkanovic
OCC - Moderator
OCC - Moderator

PostPostao/la sarakuzza » 12 pro 2019, 15:16

Meni regenerira na 80-90 i padne na 20. Svakih cca 600injak km. Da ne vidim na dijagnostici ne bi ni znao.

Ima li itko iskustva nakon skidanja dpf/egr kakva je potrošnja? Je li stvarno smanjena ili je zanemarivo?
sarakuzza
Max speed: 100km/h

PostPostao/la Madar » 12 pro 2019, 17:47

Meni je na proslom autu bila skoro pa ista. Mrvicu manja za to regeneracije koje je ionako radio svakih 900-1000km

Sent from my iPhone using Tapatalk
Madar
OCC - Administrator
OCC - Administrator

PostPostao/la os_astrah » 13 pro 2019, 21:48

mrkmarkanovic napisao:ne pričat napamet,74% je normalna zapunjenost dpf-a .nekon regeneracije ti je oko 70% ...al svejedno treba to sve maknut/ iskljucit

čekaj kako sad napamet? ti kažeš sa 74>70, drugi u postu kaže sa 90>20. Hoću samo reći da s vremenom auto ne može ga više toliko regenrirati na niski postotak i s vremenom radi toga idu sve češće regeneracije. Pustimo to, definitivno po svim simptomima dpf definitivno može biti uzrok gubitka snage i safe moda.
os-agonija, www.nije-dobro.hr
os_astrah

PostPostao/la sarakuzza » 13 pro 2019, 22:58

https://imagehost.com.au//HJDFC
https://imagehost.com.au//HlJgu

Pogledajte direktno linkove, forum ne zna resizeati slike :)
sarakuzza

PostPostao/la marek1 » 14 pro 2019, 18:40

sarakuzza napisao:https://imagehost.com.au//HJDFC
https://imagehost.com.au//HlJgu

Pogledajte direktno linkove, forum ne zna resizeati slike :)

Kakv je to software opl dpf monitor. Jel se moze njime jos nestao vidjeti osim dpf-a?
marek1

PostPostao/la sarakuzza » 14 pro 2019, 21:18

Ne, za sve ostalo tu je CarScanner I torquepro
sarakuzza

Vrati se na: Astra J