Ugradnja AUX-in priključka na CD30 (astra h)

Ovdje možete prezentirati vaše projekte prerade na ljubimcu

Moderator: Kiščina

Ugradnja AUX-in priključka na CD30 (astra h)

PostPostao/la joleST » 03 stu 2007, 15:42

Ovaj postupak vrijedi i za CD30MP3 i CDC40 Opera

Za ugradnju mi je bilo potrebno:
- zvučnički kabel (OFC) 2x1.5mm^2 i (OFC) 2x0.75mm^2;
- stopice za kabel;
- kip prekidač 2xON;
- 3,5 mm utičnica za šasiju;

Od alata sam koristio:
- lemilicu (i po potrebi pumpicu za lem);
- odvijač torx 20;
- bušilicu i svrdlo fi6 (i/ili fi8. – ja sam koristio svrdlo za drvo);

Krenimo redom:

Priprema kablova, prekidača i utičnice (3.5mm).

Koristio sam zvučničke kablove od 1,5mm^2 koji su mi ostali viška kad sam ugrađivao sub na tvornički radio. Za ovaj dio treba vam 2 metra tog kabela i razdvojite ga jer vam je potrebno samo 1x1.5mm^2 koji ide do ''-'' pola na akumulatoru.

Na jedan kraj kabela (1x1.5mm^2) sam stavio faston(ž) 2.86 mm i ''nabio'' ga na jednu lemnu ušicu od ''kip'' prekidača. Meni je bilo zgodno stavit tu stopicu, pa nije bilo potrebe lemit, al ipak sam ''punta'' dvi kapljice na njega. hahha
Zatim sam od ovog drugog komada kabela koji je ostao otkinuo 1 metar i napravio isto. Drugi slobodni kraj ide prema radiju.

Slika

Napomena: možete koristit i 1xON kip prekidač ili ako nađete jako male ''klik'' prekidače. Ja sam kod ''2xON'' prethodno ispitao sa ohmmetrom koje dvi lemne ušice nakon što uključim/isključim prekidač daju/oduzimaju ''signal''.

Priprema utičnice 3.5 mm

Potrebno vam je 2x1.5mm^2 u dužini od 1.5 metra.
Ja sam koristio utičnicu ''za šasiju'' al kad uzimate takvu obratite pažnju da vam onaj navoj za maticu bude 9+mm visine. Ja o tome nisam vodia računa pa nisam moga zavidat maticu na prekidač i nekako san se izvuka tako da sam proširia prvu rupu sa 6 na 8mm i naknadno stavlja pločicu od 2 mm debljine i zavida.

Slika

Na ušice od audio kanala sam spojio kabel 0.75mm^2 koji sam otkidao na dužinu 5-6 cm i to tako da sam to (opet) napravio sa fastonima i dvi kapi lema i nakon toga oba kanala sam prespojio na kabel od 1.5mm.

Na ušicu ''ground'' sam odmah zalemio drugi dio kabela od 1.5mm^2
(uglavnom – slika govori sve)

Slika

Rastavljanje unutrašnjosti

1. Podizanje plastike između mjenjača i ručne kočnice

Slika
Slika

zavucite prste i povucite prema gore

2. Skidanje plastike kod mjenjača. Tu se nalaze dva vijka za koja vam je potreban odvijač torx 20

Slika

Ubacite prethodno u ''ler'' (da vam bude jednostavnije) , a zatim lagano povucite prema stražnjim sjedalima oko 10-15mm (crvene strelice) i zatim uhvatite za vrh plastike i lagano razdvojite da možete izvaditi dio s pepeljarom i upaljačem (u daljnjem tekstu –pepeljara) (plave strelice)

Slika

Pepeljara će malo teže izać al ne opire se previše.
Kad ste izvadili pepeljaru odvojite ona tri fastona koja se nalaze ispod za ''napajanje'' upaljača.

Slika
Slika
Slika

3. Nakon toga slijedi skidanje plastike kod pepeljare za putnike na stražnjoj klupi i to tako da najprije izvadite pepeljaru, zavučete prste i povučete prema gore

Slika
Slika

4. Ako želite možete skinit i onu krpu :rotfl: kod ručne kočnice tako da samo potegnete odozgo - prema naprijed

Slika

5. Provucite kabel (2x1.5mm^2) od ručne preko središnjeg dijela između mjenjača i ručne i nakon toga s desne strane mjenjača. Na kraju vam kabel izađe ovdje (na strani suvozača)

Slika

6. Izbušite rupu promjera 6mm ili koliko vam treba – ovisno o tome koliko vam je potrebno za utičnicu. Ja sam za središte rupe odabrao 25 mm od kraja (bolje manje: oko 20mm jer su ispod plastična rebra koja malo zadaju problema)

Slika

Rastavljanje središnje konzole

1. Vađenje radia. Više-manje svi znate kako se vadi radio, al za one koji ne znaju proces ide ovako: u 4 rupe se stavi 4 odvijača dužine 4 cm ili žice koje su najviše promjera 3 mm (crvene strelice) i zatim ih razdvajate jednu od druge i radio sam izlazi van (plave strelice).

Slika

Jedinicu za klima uređaj nije potrebno vadit, al ako baš hoćete nju vadite tako da sa gornje strane podignete dvije metalne ''kopče'' i povlačite prema van i prema dolje da otpuste i ''kopče'' sa donje strane i to je to. :)

Slika

Skinite konektore tako da lagano noktom stisne na mjesto označeno sa crvenom strelicom i podignite osigurač (plava strelica).

Slika

Nakon toga provucite audio kabel (2x1.5mm^2) u prostor za radio

Slika

Spajanje prekidača kod upaljača

Nakon što ste izvadili pepeljaru skupa sa upaljačem izbušite u gornjem desnom uglu rupu. Ja sam probušio sa 6 mm i montirao prekidač. Vodite računa o tome da promjer ili vanjske ''stranice'' prekidača, ako je kvadratičan, ne budu iznad 14mm jer neće stati.

Slika
Slika
Slika

Kad ste to sve napravili slijedi ponovno montiranje pepeljare u auto. Duži dio kabela (2m) provucite sa lijeve strane, a kraći (1m) sa desne i dovedite ga u prostor za radio.
Na kraju samo lagano ubacite pepeljaru na njeno mjesto i to je to :smile:

Slika
Slika

Na zadnjoj slici u ruci držim audio signale (označene crvenom i crnom izolir trakom) i žicu za minus pol

Bližimo se samom kraju :bouncing:

Na kraju se rastavlja zaštitna plastika za otvore od ventilacije iznad papučica tako da na krajevima zakrenete dva plastična vijka u jednu ili drugu stranu za 90 stupnjeva dok ne popuste i povučete prema sebe.
Kabel postavite tako da bude između plastike i čelične cijevi promjera 15 mm kako kasnije nebi visio i smetao prilikom vožnje.

Slika

Nakon toga slijedi provlačenje kabela iz kabine u prostor motora kroz gumenu zaštitu koja se nalazi iznad poluge za otvaranje haube

Slika

Ukoliko ne budete mogli provući taj kabel stavite komad od 10 cm kruće žice, izolirajte ga i gurnite kroz rupu prema van, a zatim s druge strane potegnite s kliještima.

Sa strane motora kabel će izaći na mjestu vidljivom na slici

Slika

Provucite ga do akumulatora, stavite U stopicu i spojite na minus pol

Slika

Sami kraj

Za kraj je ostalo jedino spojit tri žice na pinove od radia i zalijepit ih.

Žicu sa crnim izolirom sam spojio na pin ''P-'', crvenu sam spojio na pin ''P+'', a kabel sa minusa na pin broj 11 i zalijepio ih pomoću silikona.
Prije nego ih počnete lijepiti napravite kratku provjeru da vidite jeli vam instalacija u redu. Kad spojite minus pol na pin 11 automatski vam se pojavljuje na ekranu poruka „extern in“.

Slika
Slika
Slika
Slika

Vratite radio

Slika

Dojmovi o zvuku. – Sasvim pristojno, što je najvažnije čist je, srednje glasan i moguće je podešavat jačinu basa. Čujem kako me sub pristojno ''pozdravlja'' iz portopaka…

Eto ….. toliko od mene.

Ugodno se zabavite s ovim……uživajte
:bye:
Astra Z17DTH
joleST
OCC - Član Opel Kluba
OCC - Član Opel Kluba

Re: Ugradnja AUX-in priključka na CD30 (astra h)

PostPostao/la Kiščina » 03 stu 2007, 16:55

Svaka cast majstore. :klap2:

Super si to napravio. Za svaku pohvalu.

...a i meni si smanjio posla oko pravljenja tutorijala. :-D ;-)

Nego imas u Svijetu Medija kupiti stopice za Euro utikac/uticnicu. Dodje ti 0,10kn komad. Ja sam to koristio da ne moram ljepiti, lemiti i rezati postojece zice. Samo izvadis staru stopicu sa zicom i uguras novu...

Kiščina
OCC - Moderator
OCC - Moderator

Lokacija: Belišće <-> Zagreb ( Vukomerec ) Auto: Astra H 1.6 16V, Corsa D 1.2 16V

PostPostao/la Vjeko » 04 stu 2007, 18:38

Pohvale na iscrpnom tutorijalu!
Corsa C 1.7CDTI Cosmo+
Astra H 1.7CDTI Cosmo+
Garaža
Vjeko
OCC - Upravni Odbor
OCC - Upravni Odbor

PostPostao/la Astralis » 06 stu 2007, 23:25

Tužin te za krađu ideje o mjestu prekidaća :pointsmile: viewtopic.php?f=37&t=10033&start=15
Astralis
Max speed: 170km/h

PostPostao/la Corsa Silverline » 27 tra 2009, 19:56

2 Kiščina: kako si izvadio staru stopicu iz utikača? ja probavao ali ne ide. Strah me da ne potrgam...
Corsa C 1.2 16V
Citroen C5 2.0 HDI
Corsa Silverline

PostPostao/la Kiščina » 27 tra 2009, 20:40

Onim malim (najmanjim) urarskim odvijacem.

viewtopic.php?f=45&t=14646
Stopice se vade da se prvo izvadi roza osigurac odvijacem i na mjestu stopice gdje je zarez u plastici na prednjoj strani ISO konektora, sa strane konentora (gdje ima vise stopica), gurne deblja igla fi1 ili max. Fi2 i gura se dok stopica sama ne pocne izlaziti van na strani kablova…

Nadam se da sam ti pomogao. Ako ne kuzis ja cu snimiti konektor i pokazati gdje treba gurati.

Kiščina
OCC - Moderator
OCC - Moderator

Lokacija: Belišće <-> Zagreb ( Vukomerec ) Auto: Astra H 1.6 16V, Corsa D 1.2 16V

PostPostao/la zg2008kd » 20 sij 2010, 22:59

stavljao si pojačalo
K.D.
zg2008kd
Max speed: 100km/h

PostPostao/la mkdblade » 05 vel 2010, 14:46

rade ti svi zvucnici ili samo u prvim vratima?
mkdblade

PostPostao/la nsubasi8 » 05 vel 2010, 15:47

da bi aux-in normalno funcionirao i bio stereo,treba imati cd30mp3 model delphi sa 9 gumbića za memoriju i original aux-in pinovima...sve ostalo je mono koji se spaja na na pinove za telefon i mono je izlaz..
SlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlika
astra h 1.7 cdti-essmort
viewtopic.php?f=5&t=15018#p223033
nsubasi8
OCC - Moderator
OCC - Moderator

PostPostao/la mkdblade » 05 vel 2010, 16:23

al ako je mono samo jedan kanal...zasto rade samo prva 2 zvucnika?
bilo bi mi jasno da radi samo jedna strana... :ubise: ...
znaci nikaj ni od aux-a.... :sad:
mkdblade

PostPostao/la nsubasi8 » 05 vel 2010, 17:04

jedan signal na prednje zvučnike,a drugi na zadnje..
astra h 1.7 cdti-essmort
nsubasi8
OCC - Moderator
OCC - Moderator

PostPostao/la mkdblade » 05 vel 2010, 21:09

da ali stereo je lijevi i desni...
prema tome kaj si ti napisal... na auxu prvi zvucnici igraju lijevi a zadnji desni signal?
mkdblade

PostPostao/la nsubasi8 » 07 vel 2010, 18:20

ja sam krivo napisal..
original aux je stereo lijevi-desni
a mono dobiješ na tel. pinove i tamo samo rade prednji zvučnici..tak je u radiju spojeno..
astra h 1.7 cdti-essmort
nsubasi8
OCC - Moderator
OCC - Moderator

PostPostao/la mkdblade » 07 vel 2010, 21:20

kak kiscini rade svi?
mkdblade

PostPostao/la Kiščina » 07 vel 2010, 22:17

Zato jer je meni sve spojeno preko pojacala..... ;-)

Kiščina
OCC - Moderator
OCC - Moderator

Sljedeće

Vrati se na: DIY - Tuning