Official sezonski thread: Ljetne gume -->TESTOVI I RASPRAVE

Sve vezano uz držanje ceste

Moderatori: stressman, Vjeko

Re: Official sezonski thread: Ljetne gume -->TESTOVI I RASPR

PostPostao/la ivica79 » 06 lip 2015, 09:30

Evo nakon pet sezona druženja sa DUNLOP Sport 01 u dimneziji 205/55-16 s kojima nisam u konačnici nisam bio zadovoljan, posebno po kiši jer su se nakon 2 sezone pretvorile u plastiku, stavio sam Goodyear Efficientgrip. Bila je povoljna kupnja i nisam previše razmišljao oko njih, posebno iz razloga jer imaju oznaku A za kišne uvjete. Do sada sam u tjedan dana prešao oko 800 km i gume dobro drže, nisu bućne (tek sada vidim koliko je stari Dunlop bio bućan), potrošnja mi je nebitna jer se ionako to odnosi na nekoliko dcl veće ili manje potrošnje...doduše, nije bilo kiše da vidim kako se ponašaju u tim uvjetima, ali se nadam da će svakako biti bolje od Dunlopa.
Imam problem za svako rješenje
ivica79
Max speed: 170km/h

PostPostao/la Robbie » 18 sij 2016, 22:44

Ljudi pomagajte, koje ljetne gume da stavim na Corsu c 1.2 55kW, sad su gore 155/80 R13 i u tim dimenzijama ili su jeftine a performanse i podrijetlo upitno :puzzled:. Michelinove su prek 400 kn a to mi je opet previse...
Astra H 1.6 16v 2008 115ks Enjoy
Corsa C 1.2 16v 2002 75ks Club
Robbie
OCC - Član Opel Kluba
OCC - Član Opel Kluba

PostPostao/la alex1974 » 11 vel 2017, 21:31

Da li neko ima iskustva sa Kelly gumama?
alex1974

PostPostao/la mislav_os » 12 vel 2017, 06:28

Čistokrvni kinez. Ako možeš rastegni se do Save bar, provjerena i solidna guma a nije skupa.

Ove Kellye, Chunga Lunga i slične ne bi stavljao na auto. Ipak je guma jedini kontakt sa cestom i zna spasiti glavu, a ne znam kako bi odradili to ovi kinezi.

G5 via Tapatalk
Astra J 2.0 CDTI Exclusive
mislav_os
OCC - Moderator
OCC - Moderator

PostPostao/la perAsperaAdAstra » 12 vel 2017, 10:54

mislav_os napisao:Čistokrvni kinez. Ako možeš rastegni se do Save bar, provjerena i solidna guma a nije skupa.

Ove Kellye, Chunga Lunga i slične ne bi stavljao na auto. Ipak je guma jedini kontakt sa cestom i zna spasiti glavu, a ne znam kako bi odradili to ovi kinezi.

G5 via Tapatalk

Nope, nije Kinez. Kelly su zapravo prijasnje Debica gume i rade se u istim tvornicama kao i Sava. Nesto su jeftinije i naravno losije od Save, ali nisu smece.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Astra J FL 1.7 CDTI (S/S, 81kW, A17DTE) Ecoflex, 5dr Hatchback
perAsperaAdAstra
Max speed: 300km/h

PostPostao/la alex1974 » 12 vel 2017, 11:00

Ja sam nasao da je americka firma i da je podbrend Goodyear-a ali nisam nasao kako su se pokazale to jest valjaju li cemu?
alex1974

PostPostao/la perAsperaAdAstra » 12 vel 2017, 11:04

Pogledaj iskustva sa Debica gumama jer to ti je sad samo rebrandirano u Kelly.

Astra J FL 1.7 CDTI (S/S, 81kW, A17DTE) Ecoflex, 5dr Hatchback
perAsperaAdAstra
Max speed: 300km/h

PostPostao/la mislav_os » 12 vel 2017, 13:16

perAsperaAdAstra napisao:Nope, nije Kinez. Kelly su zapravo prijasnje Debica gume i rade se u istim tvornicama kao i Sava. Nesto su jeftinije i naravno losije od Save, ali nisu smece.

Dobro. Nije govno nego se pas posro :D.

Hoću reći zašto riskirati i uzumati nešto gdje ni pošten test ne možeš naći na netu kada imaš jednu Savu (Intensa/Intensa UHP) koja je stvarno jeftina a po ADAC-ovim testovima je uvijek zlatna sredina, čak i iznad toga.

Kao što rekoh guma glavu čuva.

G5 via Tapatalk
Astra J 2.0 CDTI Exclusive
mislav_os
OCC - Moderator
OCC - Moderator

PostPostao/la Madar » 12 vel 2017, 13:44

Meni to isto nije jasno...ne mjenjaju se gume svake godine..bolje uzet jeftiniju opciju ali barem znas sto imas nego eksperimentirat sa skroz nepoznatim...
Al opet nisam probao pa nzn ni kakve su gume...
Madar
OCC - Administrator
OCC - Administrator

PostPostao/la tonci85 » 12 vel 2017, 14:59

Osobno neki nikad izabrao tako neke kineske gume i riskirao razlupati auto od 100 i preko sto tisuca kuna ili u najgoru ruku nedaj Boze nesto gore...
Kao sto je kolega iznad rekao guma je ta koja drzi i spaja auto sa podlogom i tu nema zafrkancije

Naravno nema svatko iste financijske mogućnosti i to razumijem, ali na gumama se ne smije stediti...isto tako ne kažem da treba uzeti najskuplje i one koje su pretjerane sa cijenom ali moze se naći neki bolji tj najbolji omjer cijene i kvalitete..
Tako ja inače biram
Astra G Irmscher
Astra J Cosmo
tonci85
Max speed: 399km/h

PostPostao/la os_astrah » 22 ožu 2017, 01:33

tonci85 napisao:Osobno neki nikad izabrao tako neke kineske gume i riskirao razlupati auto od 100 i preko sto tisuca kuna ili u najgoru ruku nedaj Boze nesto gore...
Kao sto je kolega iznad rekao guma je ta koja drzi i spaja auto sa podlogom i tu nema zafrkancije

Naravno nema svatko iste financijske mogućnosti i to razumijem, ali na gumama se ne smije stediti...isto tako ne kažem da treba uzeti najskuplje i one koje su pretjerane sa cijenom ali moze se naći neki bolji tj najbolji omjer cijene i kvalitete..
Tako ja inače biram

vidjeh ovu zimu u Osijeku bmw5 linija prije najnovije TAURUS gume, i jednog audija a6 2008 sa TIGAR gumama..dva srčana dozivio kad sam vidio...jer auto od 200+ konja, da nekazem 4x4 na tim čunga lunga gumama, ma strava..zalosno komentirat znanje, i opcenito zainteresiranost za sigurnost tamo gdje je najvaznije...

što se tiče ulozeno/dobiveno, nemoraš znat sto je dobro sam gledaj što je skupo, ali i to pada u vodu kod ovih drkavaca i ponuđača sa nenormalnim marzama...ja sam isto frustriran jadnom ponudom (i znanjem vulkanizera) kod nas i stvarno šarolikom paletom cijena (nenormalnom). Znanje i trud im je na visini prvog razreda srednje škole, od 9 vulkanizera samo 1 je dao objektivan sud s obzirom na kvalitetu, reklamacije, prodaju itd. Za 4 auta sam dosad kupovao ove dimenzije:
165/70/14 što mi preporučate - Savu
195/65/15 što mi preporučate - Savu
195/50/15 što mi preporučate - ma stavite Savu, to je auto s malo konja bit ce ok
205/55/16 - neznaju koliko bi pitali novaca za gumu
225/45/17 - a imate savu, barum, ostalo vam je 1000+ kn, bem ti ponudu (logično nemaju gume tipa 500-600kn)
Sad zimske gume:
-imamo samo Save ko pšenice za poljima u Slavoniji, za ostalo morate naruciti i cekati tjedan/dva dana.

Na upite o DOT-u koda pitam za kredit u banci (odgovor gume su nove). Na upit imaju li zaštitu za felgu (što vam je to?, takve nemamo). Na upit gdje su proizvedene (poljska, njemacka, finska, rusija, francuska) se ne trude ni pogledat.
Tako da sorry što su svi testovi guma "namješteni" prevrtljivi barem daju donekle sliku stanja na trzistu, jer da nema tih testova kome se realno obratiti za savjet oko guma, kad vulkanizer sam gleda da izmontira i usisa nečiju dnevnicu za 20 minuta posla. Kako onda i naručiti nešto o čem pojma nemaš niti si vidio, nit mozes vidit gumu u izlozbenom salonu nit ništ (čast izuzetcima, ZG ili neke specijalne radnje). Ja se stoga ni nečudim prosjecnim ljudima (srednjih godina) da voze na čunga lunga gumama pa čak i premium limuzine, doveze plati i nepita, jer i da pita trpali bi mu SAVU, srednju zalost gumu na balkanu. Sad je cak i navala po trgovačkim lancima za Savudriju, eskimo je vladao, nisu znali koliko da uzmu marze, pa kad se "nije" dosta prodala, onda su davali snizenje sa laznom starom cijenom, sad je Intensa na udaru.
nudim usluge poliranja automobila, šajbi, farova, unutarnji detailing, kemijsko ciscenje
os_astrah
Max speed: 100km/h

PostPostao/la zdravo » 27 ožu 2017, 22:09

Evo da i ja kazem koju “pametnu”.

U 9 mjesecu 2016.sam kupio 4 nove gume
Dunlop Sport Max RT
205/55 R16 DOT oko polovine 2016.
Gume imaju zastitu za felgu.

Slika

Komad sa ugradnjom, novim ventilima i kapicama me dosao 135KM

Gume su sad za sad odlicne.
Tek sam presao 1000km s njima pa ne mogu nesto opsirno reci.

Znam za razno razne tvrdnje od korisnika da se ovaj model gume jako brzo trosi.
Ali isto tako znam da od prvog dana do skidanja drze jednako.
A guma koja se ne trosi a ne drzi mi ne treba.
Prije sam imao Continental PC 2 i PC 5 (ne kontam zasto su preskocili br 4, a jesu).
S njima sam takodjer bio zadovoljan s tim da se PC 5 jakooo trosio, posebno na rubovima.

Ja inace godisnje pravim 4000-6000km
Nije zafrkancija, stvarno toliko pravim.
Zena i ja idemo pjesice na posao citavu godinu, do posla nam je 10 i 5 min.
Tako da auto bez neke velike potrebe ne palim i ne micem danima sa dobrog parkinga ako ga uhvatim (pred ulazom u zgradu).
Auto je trenutno bas tu :D

Po kisi i po suhom gume imaju odlicno drzanje.
Probao sam ih gnjaviti, u krivinama, u kruznim tokovima, na ravnom i ne proklizavaju skoro nikako.
Osim ako je asfalt mastan, npr na izlazu iz podzemne garaze iz mepasa.

Na velikim brzinama auto je jako miran, bez ikakvih vibracija i sl nezeljenih stvari.
Bas sam nedavno malo propuhao auto i kao sto mozete vidjeti na videu super se ponasa.

Ja sam zadovoljan, za godinu pisem opet ako auto ostane kod mene :)

Sent from my G3
zdravo
Max speed: 400km/h

PostPostao/la Žiža » 27 ožu 2017, 23:50

Stavio i ja prošli tjedan naprijed 2x Dunlop sport maxx RT. Zadovoljan. Mocna guma

imam samo jedan problem. pošto je auto skroz krut, a iza su michelinke ps3 koje su već prešle koji kilometar, auto se vozi kao da ima zadnju vucu :D
Žiža
OCC - Moderator
OCC - Moderator

PostPostao/la os_astrah » 31 ožu 2017, 16:20

montirao prije dva dana Dunlop Blueresponse 205/55/16 na Astru H
Ovo mi je vec treci auto s navedenim gumama. Jedne od prednosti koje cu navesti
-tišina guma
-mekoca guma
-drzanje suho a kiša pogotovo, jako jako dobro
-potrošnja goriva, tko malo bolje prati svoju potrošnju ili je picajzla vidi se razlika ne velika ali je ima
-znatno nizi otpor kotrljanja, gume jednostavno idu i idu, pogotovo usporavanje pred semafor dolaziš sa vecom brzinom neg što bi ocekivao
-udobnije za vozit po našim grbama, ali malo plivajuci osjecaj na volanu (to nije za nekoga)
-Buka je linearna vozio 60 ili 110 one se cuju isto, što je dobro
-Sa druga dva auta nisam primjetio gubljenje performansi (da je nešto očito loše s gumama).

"Negativno"
-nešto se brze trose, normalno i redovito provjeravat tlak, i ako auto ima dobru geometriju, meni su 3 godine izdrzale dok nisam auto prodao.

Uostalom guma koja se ne troši je plastika, tj tipa Energy Saver, sve što iole drzi cestu trošit ce se, nepostoji najbolje od oba svijeta, ova guma je meni neki kompromis svega navedenog. Pricam iz osobnog iskustva sa navedenim gumama u dimenzijama 195/65/15 , 195/50/15 i sad ove 205/55/16
nudim usluge poliranja automobila, šajbi, farova, unutarnji detailing, kemijsko ciscenje
os_astrah
Max speed: 100km/h

PostPostao/la cobra » 31 ožu 2017, 17:11

Ja narucio jucer Uniroyal rainsport 3 215 55 16 pa da vidimo kako ce se ponasati

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
astra GTC 1.6 16v cosmo/prodano
vectra c 1.9 CDTI 110kw cosmo/prodano
vectra c 1.8 16v 103kw elegance/u upotrebi
cobra
OCC - Član Opel Kluba
OCC - Član Opel Kluba

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Ovjes, upravljanje, kočnice i kotači