insignia, kako...

Moderator: baldimor

insignia, kako...

PostPostao/la halflife » 04 sij 2013, 14:33

promjeniti filter kabine
imate tu:
viewtopic.php?f=94&t=54994

promjeniti filter zraka:

uzeti torx 25 i skinuti sve dostupne vijke

Slika

povući žutu plastiku ( broj 1) na konektoru prema nazad, odvojiti sam konektor ( broj 2), gedor 7 i popustiti šelnu ( broj 3), izvući veliko crijevo za zrak kako pokazuje strelica prema van (broj 4)

Slika

Slika

skinuti poklopac filtera i izvući sam filter

Slika

provjeriti stanje, ispuhati kompresorom ili izmjeniti, ovisno kako izgleda. kod turbo-diesel motora ovo je vrlo važna stavka i nemojte je zanemarivati. na slici vidite moj filter nakon godinu dana. bez obzira što auto nije vožen po makadamu i prašini, poprilično je zaprljan tako da slijedi izmjena.

Slika

spriječiti da vam ne odlete poklopci perača prednjih svjetala

ne bi to bio veliki problem, kad novi zbog bojanja nebi koštali oko 200kn. zato uz ovaj jednostavan trik, spriječite da se to dogodi. jer gledati rupe na braniku i nije baš lijepo.

dakle, otvoriti poklopac motora, locirati kutiju sa osiguračima. nakon što ste otpustili kopče kako pokazuju strelice, podignuti poklopac osigurača. pronaći osigurač broj 44 i jednostavno ga izvaditi. sad kad upalite pranje prednjeg stakla, mlaznice koje peru svjetla ostaju unutra

Slika

promjeniti -izmjeniti žarulju sa led u krovu kabine

u upustvima se navodi da za ovu radnju idete u servis??? koja glupost!!!
uzeti plosnati odvijač, namotati na vrh malo stare krpe, uvući sa strane prednjeg stakla i lagano izbaciti poklopac

Slika

Slika

upravo radim narudžbu za kompletan led unutra, kad sve stigne, pokazat ću kako izgleda

skinuti plastični poklopac sa samog motora

uhvatiti za krajeve poklopca i energično povući prema gore jedan po jedan kraj. nakon toga ostaje mekana spužva za izolaciju. kad nju uklonite, ostaje sam motor. ovo pokazujem ako netko bude imao problema sa grijačima da znate kako doći do njih.

Slika

za ove radnje je potrebno: dobra volja, komplet gedora sa torx nastavcima, klasični alati kao odvijač križni, obični i sl, komplet ključeva i malo truda :bye:

ovim kratkim uputama vas želim motivirati da većinu ovakvih jednostavnih poslova, ako imate volje, možete obaviti sami. općenito mrzim mistificiranje oko ovakvih stvari na autu, kao da je to neki svemirski brod kojeg ako samo krivo pogledaš, a kamoli dirneš, nećeš više upaliti.

danas je neki majmun parkirao golfa 1 na kanal ispred moje garaže, tako da ću izmjenu ulja i filtera ulja i goriva ostaviti za drugi put.
halflife
Max speed: 170km/h

Re: insignia, kako...

PostPostao/la halflife » 04 vel 2013, 14:18

prije je bilo govora o ugradnje "aftermarket" navigacije+multimedije. evo, španjolci su lijepo opisali kako se rastavlja prednja konzola. možda nekom zatreba zbog drugih stvari. ova navigacija i multimedija je dobra, fino radi. to je u biti igo, na windows 6 platformi. lako nadogradiv za razliku od gluposti zvane navi600 i navi 900. multimedija isto radi dobro, ali ne sviđa mi se touch screen koji je prilično daleko od ruku vozača. meni bi to možda i igralo kad bih znao da radi tipka kraj ručne kočnice. ovako, tapkati u vožnji po touch screenu mi nije baš pametno. ovo je prvenstveno namjenjeno onima koji imaju cd400. e sad, mi sa već ugrađenom navigacijom, kako ide, neznam. po meni bi bilo idealno nešto na android platformi gdje se može staviti i sim kartica. nešto sam našao, ali je ipak preskupo.

[Youtube]http://www.youtube.com/watch?v=cy0y7QKyaYc[/Youtube]
halflife

PostPostao/la jadrankoz » 04 vel 2013, 18:20

ja imam onaj srednji display i nasao sam dosta povoljno ovaj veliki i naravno zanima me da li su dzekovi isti i da li bi mogao promjeniti bez problema...navigacija mi nije bitna
jadrankoz
Max speed: 300km/h

PostPostao/la halflife » 05 vel 2013, 10:23

daj link tog kojeg imaš. koliko sam ja vidio, ako stoji za insigniju, to je to. svi konektori moraju odgovarati.
halflife

PostPostao/la jadrankoz » 05 vel 2013, 10:30

nemam link vec sam nasao u Austriji na polupanoj insigniji
jadrankoz

PostPostao/la halflife » 05 vel 2013, 12:26

a onda nemaš što čekati. imaš gore link kako rastaviti, spoji i odmah ćeš znati jel radi ili ne. ima li bar neka oznaka na uređaju?
halflife

PostPostao/la jadrankoz » 05 vel 2013, 13:35

rijesim to iduci tjedan,jer mislim da ga prvo trebaju odjaviti sa te druge insignie da bi mogao ici na moju,javim sto sam napravio
jadrankoz

PostPostao/la halflife » 05 vel 2013, 13:58

nisam vidio da se ove "aftermarket" prijavljuju-odjavljuju, ili sam nešto propustio :puzzled:
halflife

PostPostao/la halflife » 09 vel 2013, 15:17

evo, napokon filter zraka došao na red. original 250kn, bosch 150kn, ali nema onaj filc na filteru.
ovako izgleda filter zraka nakon godinu dana. auto je vožen isključivo po gradskim gužvama, magistrali i autoputu ( bez makadama) :

Slika

lijevo je novi, bosch. kako nema onaj zaštitni filc, odlučio sam ga staviti sam. rješenje je jednostavno. neki dućan elektromaterijala i filter za napu od 15.90kn spašava stvar.

Slika

filter postaviti uzdužno ( 60x50cm) jer onda od jednog, dobijemo 4 komada što će biti dovoljno slijedeće 2 godine.

Slika

škare u ruke i obrezati po rubu

Slika

izrezani dio nije potrebno lijepiti, jer se dovoljno drži sam za filter

Slika

Slika

gotov proizvod i usporedba sa GM

Slika

na ovaj način se glavnina prljavštine skuplja na predfilteru koji je sad lako zamjeniti, budući nije zaljepljen ko na originalu. time drastično produžavamo vijek samom filteru.
prije se obično mislilo da se filter od zraka najviše zaprlja ako se vozi po makadamu. po prvoj slici sad vidite u kakvom svijetu živimo i što udišemo. ovo pogotovo vrijedi za one u velikim gradovima koji se voze svaki dan u kilometarskim kolonama.
već sam pisao, da ponovim, filtere ne mjenjajte niti nakon određenog vremena niti prijeđenih kilometara, nego onda kad su zreli za izmjenu. sad kad znate kako doći do njih ( zraka i kabine ), samo ih povremeno prekontrolirajte.
halflife

PostPostao/la halflife » 17 vel 2013, 18:19

otvoriti vrata prtljažnika iznutra ako se pokvari mikroprekidač ili brava:

spustiti zadnja sjedala, svakako koristiti svjetiljku. uzeti plosnati odvijač i skinuti plastični čep označen strelicom. ako ne ide, povući prema sebi plastičnu kutiju koja služi kao rukohvat za zatvaranje. provući ruku kroz otvor i samo gurnuti čep vani. nakon toga uvući plosnati odvijač u rupu i okrenuti. mislim da treba odvijač od 7mm, ali nisam probao. ovo je sigurno bolje naučiti ovako dok je sve dostupno, jer kad budete ležali u prtljažniku, sve će biti jako nezgodno. vidim da su neki pitali i za druge aute: zafira, astra,... vjerojatno je slično. izgleda da ima serija sa "hladnim lemovima" na mikroprekidaču. dobro je kad je u jamstvu, ali ako nije, navodno je "masan" iznos. rješenje je samo prelemiti kontakte i kasnije sve izolirati. ako kome bude trebalo, neka se javi.

Slika

Slika
halflife

PostPostao/la w204 » 12 ožu 2013, 13:40

Evo da i ja doprinesem nesto: :-D

Naime na losem putu znalo se cuti dodirivanje plastike. Stvarale se vibracije koje su isle na zivce. Skontao sam sta izaziva zvuk i rijesio problem.

Plastika kod svjetla kabine je dodirivala susjednu plastiku i eto nerviranja.
Slika

Skinuo sam obe plastike
Slika

I na jednu i na drugu sam na ove kvakice stavio malo papirne trake i time eliminisao ''luft'' koji su imale.
Slika
Slika

Sve vratio ne mjesto i problem se vise nikada nije javio...

PS. Za posao potrebno:
Volja
Jedno pivo
Sarafciger
Malo papirne trake
I ono najvaznije : Insignija na kojoj se dodiruju plastike :rotfl:
w204

PostPostao/la halflife » 12 ožu 2013, 19:17

pojasni i ovo "jedno pivo"
jel to za mirniju ruku :rotfl:
halflife

PostPostao/la w204 » 12 ožu 2013, 20:55

Ma zaboravio sam da napisem jedno pivo na svako 5 min (u zavisnosti od ambalaze) :rotfl:
w204

PostPostao/la halflife » 15 tra 2013, 11:04

zaustaviti škripanje papučice kvačila:
izgleda nevjerojatno, ali stvarno škripi kao u starom renaultu 4. pogotovo kad se auto pregrije na suncu. ja dosad nisam obraćao pažnju, ali sam čitao da dosta ljudi ima taj problem na insigniji. jučer mi je auto stajao na suncu cijeli dan i unutra je bilo 100°! škripalo je samo u polasku, prva-rikverc, kasnije ne. evo kako rješiti problem:
gurnuti sjedalo vozača u krajnji položaj jer se potrebno dobro podvući ispod volana. nije problem u držačima federa kako bi na prvi pogled pomislili. on je dobro tvornički podmazan.

Slika

NE POKUŠAVAJTE podmazivati sa WD40 jer će škripati još jače!

uzeti na prst industrijsku mast i pokušati utisnuti što više u mjesto označeno strelicom. višak kasnije obrisati krpom.

Slika

nije potrebno skidati feder. sad je unutra tišina kako i dolikuje ovakvoj limuzini. nemojte misliti da samo insignija ima taj problem. i drugi se žale, pogledajte hondin forum. dolazimo do zaključka da neki tamo "bruce lee" radi i za opel, fiat, hondu, ladu,...
halflife

PostPostao/la jadrankoz » 15 tra 2013, 11:45

hvala na trudu i slikama za ovo skripanje od kvacila jer i mene muci taj problem :bye: :bye:
jadrankoz

Sljedeće

Vrati se na: Insignia A