Koje ulje koristiti za Astru H 1.4 (2008)

Moderatori: baldimor, Kiščina

Re: Koje ulje koristiti za Astru H 1.4 (2008)

PostPostao/la Dominik » 16 pro 2012, 21:09

Prvo i osnovno gradaciju koja je propisana, u slučaju mojeg motora može komotno 10w40, 5w40 ili 0w40, a onda redovna izmjena ulja. Ako treba zadovoljit posebne aditive onda se gleda i to(tdi pd)
Tko radi kratke relacije do 5km uz stalna hladnja paljenja, izmjena na max 10k km, realno 7-8. 10w40 su većinom dobra, opet ne odgovara svako ulje svakom motoru. Ali generalno su sve polusintetike i nemaju hidrokrekiranih ulja(HC) koja su velika većina 5w40, a ima ih i 5w30. Što veći index viskoziteta i TBN to je bolje ulje. Sva 0w40 ulja su sintetike, tj. samo ulje je sintetika, a ostali aditivi mogu i ne moraju biti na toj bazi. Tu nema HC ulja, jer se time ne može postići toliki raspon viskoziteta. I po meni LL ulja su besmislica, pogotovo u današmnje vrijeme cijene goriva. Ta "ušteda" u izmjeni ulja je nikakva, a ulje je što se tiče zaštite motora osjetno lošije.
Ulje s vremenom gubi viskozitet, što će reći da 5w30 nakon mješovite vožnje i 30k km više nije 5w30, nego pada na 10w20, ako ne i gore. Ne moram spominjat šta takvo ulje radi turbini, naravno i ostatak motora se pojačano troši, pogotovo na visokim temperaturama. Kratkoročno možda neće biti ništa, ali dugoročno itekako hoće.
Dok sam krenuo vozit auto i brinut se o njemu isto sam vjerovao svemu šta piše na kanticama ulja. Ali nisam bio lijen i htjeo sam nešto naučiti.
astra H caravan 1.9cdti 110kw, cosmo+
Dominik
Max speed: 399km/h

PostPostao/la Perinho » 16 pro 2012, 22:52

Tema je "koje ulje koristiti za Astru H 1.4" a dobro svi znamo da taj motor nema turbinu.
Dakle, uzeti najbolje koje se moze dobiti za najmanje novaca, a tu je Shell ultra na 1 mjestu.
Posto je u Hrvatskoj sluzbeno propisana izmjena nakon 30.000 km ili godinu dana, Shell je odlican izbor jer se radi o odlicnom ulju i cijena mu je niska.
Naravno, tko vecinom vozi u gradu i kratke relacije da nece stici za godinu dana napraviti 30.000 km, cak ni pola od toga pa nema smisla da bilokakvo ulje drzi u motoru 30.000 km.
Ja osobno sam sa bivsim sluzbenim Opelom koji je imao taj motor napravio 25.000 km za godinu dana ali vecinom na otvorenoj cesti i na autocesti i na redovnom servisu (u ovlastenom servisu jer je auto bio pod garancijom) su opet sipali Shell ultra 5w40, a isto ulje koje je izvadeno iz motora cak nije bilo niti jako crno, sto znaci da je ulje cak moglo jos ici ali mu je bilo vrijeme za zamjenu.

Ti ako hoces sipaj slobodno u svoj auto ulje koje kosta 200 kuna litra, ali nemoj to savjetovati i drugima jer to nema smisla kad se kvalitetno ulje moze dobiti za puno puno nizu cijenu.
Perinho
Max speed: 220km/h

PostPostao/la marko_zg » 16 pro 2012, 22:58

Dominik napisao:Prvo i osnovno gradaciju koja je propisana, u slučaju mojeg motora može komotno 10w40, 5w40 ili 0w40, a onda redovna izmjena ulja. Ako treba zadovoljit posebne aditive onda se gleda i to(tdi pd)
Tko radi kratke relacije do 5km uz stalna hladnja paljenja, izmjena na max 10k km, realno 7-8. 10w40 su većinom dobra, opet ne odgovara svako ulje svakom motoru. Ali generalno su sve polusintetike i nemaju hidrokrekiranih ulja(HC) koja su velika većina 5w40, a ima ih i 5w30. Što veći index viskoziteta i TBN to je bolje ulje. Sva 0w40 ulja su sintetike, tj. samo ulje je sintetika, a ostali aditivi mogu i ne moraju biti na toj bazi. Tu nema HC ulja, jer se time ne može postići toliki raspon viskoziteta. I po meni LL ulja su besmislica, pogotovo u današmnje vrijeme cijene goriva. Ta "ušteda" u izmjeni ulja je nikakva, a ulje je što se tiče zaštite motora osjetno lošije.
Ulje s vremenom gubi viskozitet, što će reći da 5w30 nakon mješovite vožnje i 30k km više nije 5w30, nego pada na 10w20, ako ne i gore. Ne moram spominjat šta takvo ulje radi turbini, naravno i ostatak motora se pojačano troši, pogotovo na visokim temperaturama. Kratkoročno možda neće biti ništa, ali dugoročno itekako hoće.
Dok sam krenuo vozit auto i brinut se o njemu isto sam vjerovao svemu šta piše na kanticama ulja. Ali nisam bio lijen i htjeo sam nešto naučiti.

Šteta je kaj opel samo na ll ulja stavi svoje odobrenje a ima sigurno i boljih ulja od ll a nisu odobrena od strane opela. Ali sa druge strane i neki ovlašteni servisi stavljaju ulja koja nisu ll i nisu propisana od opela tipa shell i valvoline i kazu zamjena nakon godinu dana i 30000km. Pa ti idi u ovlašteni servis i vozi ulje koje nije ll 30000km.
Zadnja izmjena: marko_zg; 16 pro 2012, 23:02; ukupno mijenjano 1 put/a.
Opel Astra H 1.6 115ks
Opel Corsa 1.7cdti Silverline
marko_zg
Max speed: 350km/h

PostPostao/la Žiža » 16 pro 2012, 23:01

Zar nebi ulje trebalo bit crno? Jer ulje cisti motor od garezi...meni je shell crnji od GM
CAR SPA - Car Polish & Detailing http://www.facebook.com/car.spa.vinkovci
Z14XEP -> JOJ14PEH
Žiža
Max speed: 400km/h

PostPostao/la marko_zg » 16 pro 2012, 23:04

Trebalo bi da. Meni je isto shell crniji. Gm je nakon 10000km izašao van žut ko nov dok je sada shell nakon 7000km već pomalo crn (vidim po štangici za mjerenje).
Opel Astra H 1.6 115ks
marko_zg

PostPostao/la Dominik » 16 pro 2012, 23:05

Ajde nemoj izokretat priču. Ulje košta 65 kuna, ako je to tebi 200kn ok, tebi na volju.
Nikom nisam preporučio da mora stavljat to ulje, lijepo sam sve naveo u predhodnom postu, ovisno o autu.
Samo sam napomenuo vezano za "longlife ulja" i dugih intervala izmjene da nemaju nikakvog smisla.

@Žiža, da
astra H caravan 1.9cdti 110kw, cosmo+
Dominik
Max speed: 399km/h

PostPostao/la koki » 17 pro 2012, 19:02

Svaki auto koji sam do sad imao prodao sam nakon što sam s njim prešao bar 100 000 km a nisam ga kupio novog.
Prošli je imao preko 300 000 kad sam ga prodao... i sa nijednim se nisam zamarao kakvo ću ulje stavit osim da bude gradacija za taj motor i da ga redovno mijenjam.
Corsa mi radi kratke relacije i to 10-ak tisuća godišnje te uglavnom dobiva mineralno ulje, a motor je i dan danas netaknut ( ima 180 000 km) .
Uglavnom smatram da previše pažnje poklanjate razvikanim i skupim uljima i spreman sam se kladiti da bi i INA ulje recimo bez problema podmazivalo svaki motor.
Ja još nisam čuo da je nekom riknuo motor zato šta nije stavljao recimo castrol ili ak je kupovao ulje za 30 kn.
Svaka čast turbacima, te se zna kakve gradacije ulje ide u koji motor i kad se mijenja, a sve ostalo je relativno...
Ak ulje čisti motor od gareži onda bi trebalo bit crno već nakon mjesec dana zar ne...ja sam mislio da ulje podmazuje turbinu i motor i čisti ga od nečistoća i pohabanih dijelova motora ( špene ) al izgleda da se varam...jedino ak motor kompresiju nabija u karter tj. ak su uljne karike potrošene onda ulje skuplja čađu al onda je i motor pri kraju no to je valjda neka druga priča.
OPEL ASTRA H 1,7 CDTI 2005.
OPEL CORSA B 1,4 1996.
koki
Max speed: 300km/h

PostPostao/la zdravo » 17 pro 2012, 21:09

@ koki
Potpis na ovo.
Ja sam do sada imao 3 auta i sva su 3 Opel naravno :)
Corsa B 1.4 16v 1996.
Astra G 1.6 1999.
Astra H 1.6 16v 2004.
U sve sam sipao iskljucivo originalno Opel/GM ulje.
Corsa ga je znala popiti 2-3 dl, al sam je i gonio ko' Bog maglu sve dok je nisam razbio :(
Jbg, mladost ludost.
Astra G ga uopce nije trosila, al se u deklu glave i ispod cepa od ulja znala stvarati neka cudna kasa, posebno zimi.
Kupljena sa 160000 prodata sa 245000 km, motor nikad nije diran.
Astra H ga ne trosi uopce i s njom sam najzadovoljniji u svakom pogledu.
Ali sam nedavno prilikom mjenjanja ulja koristio proizvod Liqui Moly Motor Clean.
I mogu reci da je ulje prije tretmana bilo tamno, ali nakon tretmana je bilo crno ko katran.
Dexos 2 je unutra i ;)
zdravo
Max speed: 395km/h

PostPostao/la Perinho » 17 pro 2012, 22:11

Sve ovisi kako se vozi.

Tko vozi uglavnom po gradu i puno kratkih relacija, tome ce ulje vrlo brzo biti jako crno, tko uglavnom vozi otvorenu cestu i duge relacije tome ce ulje jako dugo biti zuto.
Perinho
Max speed: 220km/h

PostPostao/la drc » 17 pro 2012, 22:35

Ko vozi dizel, ulje će mu biti odma crno, a ko vozi benzinca ulje mu neće biti odma crno nego malo posle... :rotfl:
drc
Max speed: 170km/h

PostPostao/la šimunčan » 18 pro 2012, 07:43

..ulja ulja ulja
jedno te isto po tko zna koji put!
jednom mi je jedan iskusni dobro provjereni majstor reko
gospodine, ako vaša astra po uputstvima troši 5w30 ,onda u nju sipajte samo to
naprvite servis jednom godišnje ili nakon 15tkm, i nikakvog problema neće biti za vas motor
jednom je tj isti majstor imao priliku raditi servis na autu , di je prva izmjena bila na oko 100 000km
auto je bio na firmu, nitko nije vodio brigu o njemu, vozio ga je tko je stigo, a ulje su samo nadoljevali
tek kad su skuzili da auto u dvije godine nije bio ni na jednom servisu ,panika!
auto dan danas ide, ima preko 200 000km
hocu reći, današnja ulja u odnosu na ulja od prije 30g su jako napredovala (naravno i sami motori, koji su finije konstruirani) pa samim tim nema potrebe dizat pre veliku prašinu oko toga
zamjenite ulje i filtere na svakih 15tkm ili godinu dana ,i vas svaki motor će ić preko 300tkm
BOLJE BICIKLOM U KURVANJE, NEGO MERCEDESOM NA POSAO
šimunčan
Max speed: 170km/h

PostPostao/la Duje0 » 24 pro 2012, 00:01

Ljudi da vas pitam
Meni u servisu deru OMV ulje 5w-30 to je ala sintetika....
Meni vec nakon 4k km ulje vise nije bistre zlatne boje kao sta je prije znalo biti a i primjetio sam da mi fali jedna crtica na sipki. Intervali mi ono dodu svako 5-7Km koje ja napravim a premda je propisano 30k km... Do sada na tim intervalima 5-7k km ulje je uvik bilo zlatne boje i nije ga trosio nista. Sada vise nije zlatne boje al nije ni crno ka u dizela. Pa me zanima jel normalno da trosi ulje jer prije nije nikakva se voznja nije promijenila niti stil niti neko gazenje znaci od prvog dana je isto. Jesu li oni u servisu ulili neko skart ulje ili sta jer od prvoga dana to mi je naracunu. Auto je jos pod garancijom al ja se mislim da lagano odjebem jer vise neznam svi pricaju da mute nesto sa tim uljima najsigurniji sam kada sam prominim.
EDIT i da ne otvaram novu temu:
Zna li itko koliko dode kompletna dijagnostika jer bi to otisao napraviti jer me bas zanimaju omjeri benzine i zraka u motoru i koji se ostali parametri mogu viditi jer mislim da mi malo previse trosi a i jos bas se osjeti jaci miris benzine na ispuhu
1.4TWINPORT
Duje0
Max speed: 100km/h

PostPostao/la marko_zg » 24 pro 2012, 02:19

Duje to je pozitivno da je ulje crno, znači da dobro ispire motor od smeča što sa prijašnjim uljem nije bio slučaj. Neka ulja mašine vole popiti više nego druga. Ne vjerujem da su nalili škart. Nadolij ulje i vozi do sljedećeg servisa. Ako te muči potrošnja ulja probaj sa drugim uljem.
Opel Astra H 1.6 115ks
marko_zg

PostPostao/la koki » 24 pro 2012, 19:41

Neki dizeli mogu trošiti i do 1l na 1000 Km i da je sve ok... benzinac baš i ne samim time i što nema turbinu, a i zbog nekih drugih razloga, no dosta toga ovisi i o proizvođaču ulja.
Da sad opet ne razglabamo o vrstama proizvođača ulja i sl. jer je o tome tu na forumu već sigurno za knjigu tekstova pa potraži malo i sve ćeš saznat.
Dok ti ulje dođe do pola od dozvoljene količine nadotoči par decilitara pa provjeri nivo, al mislim da je to za tvoj motor dovoljno da dođe blizu maksimuma i vozi dalje.
OPEL ASTRA H 1,7 CDTI 2005.
OPEL CORSA B 1,4 1996.
koki
Max speed: 300km/h

PostPostao/la Duje0 » 26 pro 2012, 11:40

Ma ok sve ;) Pratit cu ga sada redovito pa vidjeti.
Jos cu jedino dijagnostiku obavit pa vidit
1.4TWINPORT
Duje0
Max speed: 100km/h

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Astra H